Długa broda – czy odpowiednia dla każdego mężczyzny?

Męska broda i koczek
[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

drwalski styl broda i długie włosyDrawalski styl, czyli długie brody, najczęściej połączone z wąsami i pokrywające niemal jedną trzecią części twarzy, a nawiązujące do czasów kiedy mężczyzna, siłą swych mięśni zarabiał na utrzymanie rodziny; to synonim mocy, uformowanych przez ciężką fizyczną pracę muskułów, potu i unoszącego się w powietrzu testosteronu.
Tak było kiedyś, a dziś?  Brody są modne, bo wygodne, dają też nieskończoną ilość możliwości stylizacji – długie, krótkie, kilkudniowy zarost – od dzikich, rosnących w w każdym kierunku włosków, do elegancko przystrzyżonych, przemyślanych form. Brodatych panów spotyka się na każdym kroku – trudno stwierdzić czy bardziej upodobali je sobie studenci, czy biznesmeni w eleganckich garniturach. Wielu mężczyzn zadaje sobie jednak pytanie – czy broda będzie dla mnie odpowiednia, jak wygląda codzienne życie z brodą? Oto zestawienie najważniejszych plusów i minusów zarostu.

ZALETY POSIADANIA BRODY

 1. Broda to atrybut męskości, powagi i siły charakteru. Kilka lub kilkanaście centymetrów zarostu dodaje kilka-kilkanaście lat więcej, niż wynika to z metryki.
 2. Zarost jest bardzo modny – dla wielu panów, to będzie istotny argument przy podjęciu decyzji: „tak, zapuszczam!”.
 3. Jednak jak powszechnie wiadomo, panowie bardziej niż modą kierują się względami praktycznymi, więc podaję, że najbardziej użytecznym elementem posiadania brody jest fakt, że… odpada codzienne golenie. Niby taka oczywista oczywistość, a dla wielu mężczyzn będzie najbardziej istotnym głosem za zdecydowaniem się na zarost.
 4. Broda jest idealnym rozwiązaniem dla panów o wrażliwej skórze, dla których codzienne golenie wiązało się z bólem i podrażnioną skórą.
 5. Czy na brodzie może pojawić się łupież? Może, ale uspokajam, w przeciwieństwie do skóry głowy, łupież na brodzie to niezwykle rzadkie zjawisko.

Broda stylizacja do garnituru

WADY POSIADANIA BRODY

 1. Oszczędność czasu potrzebnego na golenie zaliczyłam do plusów posiadania zarostu, jednak od razu uprzedzam – broda nie skróci czasu spędzonego w łazience potrzebnego na poranną toaletę. Brodę trzeba umyć, wyczesać i wystylizować. Codziennie.
 2. Największym problemem brodaczy jest… jedzenie. Niestety, większość spożywanego pożywienia może osadzić się na brodzie, i nie jest to związane z niechlujnością spożywającego, ale po prostu zarost lubi przyciągać – i nie tylko makaron z rosołu czy flaczki, które od dawna są tematem żartów z brodaczy, ale większość pokarmów, no może poza landrynkami.  Spożywanie posiłków  w eleganckim towarzystwie może być więc nie lada wyzwaniem i wywoływać stres.
 3. Panowie, którzy lubią sportowy styl i chętnie zakładają bluzy czy kurtki zapinane na suwak, najprawdopodobniej doświadczyli także wciągnięcia włosów zarostu w zamek – bolesne to i skomplikowane do usunięcia.
 4. Podczas spania broda, podobnie jak i dłuższe włosy na głowie, może się wplątać, okręcić, zaczepić, można włoski przyciąć, szarpnąć, jednym słowem broda może: denerwować, powodując dyskomfort i mocne postanowienie „koniec, ścinam!”. Jednak wraz z pojawieniem się poranka, postanowienie staje się coraz słabsze, aż ostatecznie zanika… najczęściej.
 5. Broda dodaje powagi i charakteru, o czym pisałam w „zaletach”, ale… rezygnując z zarostu, automatycznie mężczyzna zostaje „odmłodzony” o wiele lat, i w niektórych przypadkach wyglądać niemęsko, a nawet dziecinnie (oczywiście w zależności od wieku).
 6. Broda kłuje. Taką niedogodność zgłaszają partnerki brodatych facetów.

broda i dłuższe włosy

BARBER SHOP – SALON PIĘKNOŚCI DLA MĘŻCZYZN

Barber, to tłumacząc na język polski – golibroda. Wielki powrót do łask zapominanego zawodu, z niezbędnymi akcesoriami jak brzytwa czy gorące ręczniki. Profesjonalny barber dobierze najbardziej odpowiednią stylizację i ujarzmi bujny zarost brody. Seans w takim salonie, to cały rytuał fryzjersko-kosmetyczny i obejmuje całościową pielęgnację brody – mycie, skracanie, czesanie, olejowanie, a także, jeżeli to konieczne… farbowanie. Dobre rozwiązanie dla mężczyzn, którzy rozpoczynają swoja przygodę z brodą.
Ceny zabiegów w barber shopie wahają się od 30 do 90 zł.

broda i fryzura farbowane platyna

meska krotka drwal z brodaelegancki mężczyzna z długą brodą

Udostępnij na:
(Odwiedzin 1 650, w tym dzisiaj 1)
12
0RelatedPost