Pierwsza wizyta dziecka u fryzjera w celu ścięcia włosów

pierwsza wizyta u fryzjera
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dla dziecka pierwsza wizyta u fryzjera jest ogromnym przeżyciem i często towarzyszą jej krzyki, spazmy i złość malucha. Niejednokrotnie może skutecznie zniechęcić najmłodszych do korzystania z jego usług przez kilka kolejnych lat. Dlatego niesamowite znaczenie odgrywa pierwszy kontakt szkraba  z fryzjerem, do którego trzeba odpowiednio przygotować każde dziecko.

KROK 1 – ŚCINANIE WŁOSÓW NIE BOLI

Po pierwsze, należy wyjaśnić najmłodszym, że obcinanie włosów nie boli i wspomnieć o tym, że  po jakimś czasie  odrastają. Warto w tym celu pokazać swoje zdjęcia z różnymi fryzurami, a nawet pozwolić mu obciąć końcówki swoich włosów, by zrozumiało, że strzyżenie jest nieszkodliwe. Można też pobawić się w fryzjera, eksperymentując z uczesaniem lalek, oczywiście zabawa odbywa się pod czujnym okiem rodzica i dziecko korzysta tylko z nożyczek z zaokrąglonymi końcami, aby nie zrobiło sobie krzywdy.

KROK 2 – ZERO KŁAMSTW

Poza tym, nie powinno się okłamywać malucha i należy mu powiedzieć, gdzie się udaje i w jakim celu. Jeśli dziecko będzie zaskoczone tym, że nieoczekiwanie znalazło się w salonie fryzjerskim, może odczuwać lęk przed nieznanym, który może skutkować nawet agresją malucha wymierzoną przeciwko rodzicom, którzy go nie poinformowali o tym, że chcą skrócić jego fryzurę.

pierwszy raz scinanie wlosow u dziecka u fryzjera

KROK 3 – NAUKA NA WŁASNYM PRZYKŁADZIE

Oprócz tego, wskazane jest stopniowe oswajanie dziecka z fryzjerem, dlatego warto zabrać go ze sobą do salonu fryzjerskiego, gdy zamierzamy ściąć swoje włosy. Wtedy dziecko obserwuję pracę profesjonalisty, wie na czym polega obcięcie włosów, a gdy dodatkowo fryzjer mu opowiada o swoim fachu, może nawet odczuwać zaciekawienie jego profesją.

KROK 4 – DZIECKO ZAWSZE Z OPIEKUNEM!

Ponadto, nie możemy zostawiać swojej pociechy samej w salonie fryzjerskim, tylko powinniśmy być przy niej, by ją wspierać. Gdy widzimy, że czuje się niepewnie, warto ją trzymać za rękę, mówić jej czułe słowa lub nawet opowiedzieć zabawną historię, by skupiła swoją uwagę na czymś innym.

KROK 5 – MYCIE WŁOSKÓW W DOMU

Wiadomo też to, że dzieci nie lubią mycia włosów, dlatego należy tę czynność wykonać wcześniej w domu, by nie stresować malucha dodatkowo, wskazane jest też wybranie salonu fryzjerskiego, który specjalizuje się w fryzjerstwie dziecięcym, gdyż będziemy mieć pewność, że pracujące tam osoby będą miały odpowiednie podejście do najmłodszych.

KROK 6 – NAGRODA ZA POWODZENIE, LUB… WRÓĆ KROK 1

Gdy wizyta u fryzjera zakończy się powodzeniem, trzeba dziecko nagrodzić, np. wspólnym wyjściem do kina, natomiast kiedy maluch uparcie odmawia obcięcia włosów, nie należy go zmuszać do tego na siłę, tylko poczekać jeszcze trochę, ponieważ widocznie potrzebuje więcej czasu, by oswoić się z fryzjerem.

Udostępnij na:
(Odwiedzin 467, w tym dzisiaj 1)
2
0RelatedPost